1 MAJA ŚWIĘTO PRACY 2 MAJA ŚWIĘTO FLAGI RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ 3 MAJA ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI

Wiersz „Co to jest Polska?” Cz. Janczarski

– Co to jest Polska?-

Spytał Jaś w przedszkolu.

Polska- to wieś         

i las,

i zboże w polu,

i szosa, którą pędzi

do miasta autobus,

i samolot, co leci

wysoko, na tobą.

Polska- to miasto,

strumień i rzeka,

i komin fabryczny,

co dymi z daleka,

a nawet obłoki,

gdy nad nami mkną.

Polska to jest także twój rodzinny dom.

A przedszkole?

Tak- i przedszkole,

i róża w ogrodzie

i książka na stole.

Początek maja obfituje w obchody upamiętniające ważne wydarzenia i symbole, które zapisane są na kartach Polskiej historii.

1 MAJA – Święto Pracy

Święto   zwane „ Świętem pracy” zostało ustanowione świętem państwowym od 1950 roku. Obchodzone jest corocznie  dla  uznania osiągnięć klasy robotniczej. 

2 MAJA – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

 Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej  święto to ma wyrażać szacunek do flagi i szerzyć wiedzę o symbolach narodowych  a także  o polskiej tożsamości.

3 MAJA – rocznica uchwalenia Konstytucji

Święto Narodowe Trzeciego maja jest świętem państwowym, obchodzonym na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Święto jest  wspaniałą okazją do poruszania tematu  patriotyzmu, o tym jak ważna jest ojczyzna w naszym życiu

Postawę patriotyczną warto  kształtować od najmłodszych lat. Służy to utożsamieniu się narodowemu  oraz budowaniu więzi z krajem.  Poruszanie tematu patriotyzmu w rozmowie z dzieckiem to doskonały sposób na przygotowanie dzieci do życia w społeczeństwie. Ale także to uniwersalna wartość. Doskonale wiemy , że postawy, które są kształtowane u dzieci zostają z nimi już na całe życie.

Budowanie miłości do swojej  Ojczyzny u dzieci  to odpowiedzialne i ważne zadanie dla nauczycieli , rodziców oraz społeczeństwa.

 

 

 

 

mgr Marta Jędrzejak 

Skip to content