Informacja dotycząca zwiększonej zachorowalności na wirusowe zapalenie wątroby typu A w woj. śląskim
Wirusowe zapalenie wątroby typu A, zwane także żółtaczką pokarmową lub chorobą „brudnych rąk” jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirus hepatotropowy – HAV. Występuje endemicznie na całym świecie, szczególnie często na terenach o złym stanie sanitarnym i higienicznym, zwłaszcza na obszarach Afryki, Azji oraz Ameryki Południowej i Środkowej. Charakteryzuje się ostrym zapaleniem i pierwotnym uszkodzeniem wątroby.
Początek choroby jest nagły, a jej przebieg uzależniony jest w dużym stopniu od wieku chorego. U dzieci przebieg zakażenia w 90% jest bezobjawowy. Zachorowania dzieci przebiegają łagodnie, skąpoobjawowo, osoby dorosłe chorują częściej, na ogół pełnoobjawowo.
Podstawą w zapobieganiu zakażeniom jest przestrzeganie zasad higieny, także przy przygotowywaniu i spożywaniu posiłków. Brak jest specyficznego leczenia. Dostępna jest natomiast skuteczna szczepionka, która zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych zalecana jest:
₋ osobom wyjeżdżającym do krajów o wysokiej i pośredniej endemiczności zachorowań na WZW typu A
₋ osobom zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności, usuwaniu odpadów komunalnych i płynnych nieczystości oraz przy konserwacji urządzeń służących temu celowi
₋ dzieciom w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży, które nie chorowały na WZW typu A.